Per Halse er professor ved Høgskulen i Volda. Halse er teolog med tilleggsutdanning i historie og pedagogikk. Han har PhD-grad frå UiO i 2009 på ein monografi om framveksten av nynorsk kyrkjespråk. Andre faglege interessefelt er skule-, kyrkje- og kulturhistorie, bibelomsetjing og salmedikting.
Kristin Hatlebrekke er førstelektor ved Høgskulen i Volda, der hun underviser på lærerutdanningene og på årsstudiet i RLE. Interessefeltene hennes er lærerutdanning, religionsdidaktikk, lærebokforskning og kristendomshistorie. Hun har skrevet flere artikler om disse emnene.
Birger Løvlie, Dr. theol. 1995, er dosent emeritus ved Høgskulen i Volda. Løvlie er teolog og pedagog, og har hatt kristendoms-, kultur- og skolehistorie som sitt faglige hovedområde.
Olaf Aagedal er professor i kultursosiologi og forsker ved forskningsstiftelsen Kirkeforskning (KIFO). Han har særlig forsket på bruken av symboler og ritualer, og han har utgitt bøker og artikler om offentlige hendelser som nasjonaldager, festivaler, jubileer og minnemarkeringer.
Anders Aschim er professor i religion, livssyn og etikk ved Høgskolen i Innlandet, og professor II i idé- og kristendomshistorie ved Høgskulen i Volda.
(f. 1944) er første-amanuensis ved Høgskulen i Volda og underviser primært i historisk-systematiske fag. Han er også redaktør av Tidsskrift for Kirke, Religion og Samfunn.
Ulstein har skrevet en rekke bøker, hovedsakelig faglitteratur og dokumentarbøker, men også noen barnebøker.
Forfatterens hjemmeside: http://www.hivolda.no/asf/kkf/jouheims.html