Anders Aschim er professor i religion, livssyn og etikk ved Institutt for religion, filosofi og samfunnsfag, Høgskolen i Innlandet. Aschim har særleg arbeidd med bibelfag, nyare norsk kyrkje- og kulturhistorie, og religion og migrasjon.
Bente Afset er førstelektor ved Institutt for religion og livssyn, Høgskulen i Volda. Afsets interesse- og forskningsområder er særlig bibelfaglige og religionsdidaktiske spørsmål.
Hallgeir Elstad er professor i norsk kyrkjehistorie ved Det teologiske fakultet, Universitetet i Oslo. Elstad har særleg arbeidd med 1800-og 1900-talets norske kyrkjehistorie.
Birger Løvlie, Dr. theol. 1995, er dosent emeritus ved Institutt for religion og livssyn, Høgskulen i Volda. Løvlie er teolog og pedagog, og har har særleg arbeidd med norsk og skotsk kyrkjehistorie, med vekt på kyrkjeordning, vekking og religiøs dikting.
Torgeir Parr Dimmen er senterleiar ved Nasjonalt senter for nynorsk i opplæringa, Høgskulen i Volda. Dimmen har særleg arbeidd med lærarutdanning, medieutdanning, journalistikk og spørsmål knytt til nynorskopplæringa i skulen.
Atle Døssland er professor emeritus i historie ved Institutt for historie, Høgskulen i Volda. Døssland har særleg arbeidd med norsk økonomisk og sosial historie frå 1700- og 1800-talet. Innanfor dette har han gjort fleire regionhistoriske arbeid, men også større arbeid om fiskeri- og kysthistorie og leia eit prosjekt om forholdet mellom bønder og embetsmenn. I tillegg har han også skrive om ideologiske organisasjonar i norske lokalsamfunn på 1800- og 1900-talet.
Ottar Grepstad er forfattar og språk- og litteraturvitar. Grepstad har arbeidd i forlag og kulturinstitusjonar 1980–2018 og skrive eller redigert vel 50 bøker om språk og litteratur, historie og samfunn, kultur og politikk.
Ralph Meier er førsteamanuensis ved Institutt for religion og livssyn, Høgskulen i Volda. Han har doktorgrad i teologi og lang undervisningserfaring i lærerutdanning, både i grunnskolelærer- og barnehagelærerutdanningen. Meiers hovedkompetanseområder er dogmatikk, etikk og filosofi, han har også jobbet med religionsundervisningen i Norge og i England. De siste årene har han forsket mye på den norske kirkes historie i Amerika. Han har publisert både nasjonalt og internasjonalt.
Jan Inge Sørbø er professor ved Institutt for sosialfag, Høgskulen i Volda. Sørbø har skrive fleire forfattarmonografiar, ei nynorsk litteraturhistorie og er oppteken av tilhøvet mellom terapeutisk, litterært og filosofisk språk. Meir informasjon:
https://www.hivolda.no/tilsette/institutt-sosialfag/jan-inge-sorbo.
Marie Nedregotten Sørbø er professor i engelsk litteratur ved Institutt for språk og litteratur, Høgskulen i Volda. Sørbø har særleg arbeidd med internasjonale prosjekt om skrivande kvinner på attenhundretalet, med resepsjon, adaptasjon og omsetting.
Jan Ove Ulstein er forfattar, teolog og dosent emeritus ved Høgskulen i Volda. Han har skrive dikt, salmar, artiklar og bøker i fleire sjangrar.
Per Magne Aadnanes er professor emeritus i systematisk teologi ved Institutt for religion og livssyn, Høgskulen i Volda. Aadnanes har særleg arbeidd med livssynskunnskap, nyreligiøsitet og kristendomshistorie.