Om utgivelsen
Hovedlinjer i internasjonal privatrett
Boken behandler internasjonale rettskonflikter på det privatrettslige området. Det blir pekt på viktige rettsspørsmål og antydet løsninger på internasjonal-privatrettslige utfordringer rettsanvenderen kan møte. Det gis også en bred fremstilling av en rekke rettsvalgsregler som kommer til anvendelse i internasjonale rettsforhold.
Hovedlinjer i internasjonal privatrett vil være et nyttig hjelpemiddel for jurister i forvaltningen, advokater, dommere, studenter og andre som trenger kunnskap om det internasjonal-privatrettslige regelverket. Boken inneholder omfattende referanser til rettspraksis og norsk og utenlandsk teori.
«Boken er utvilsomt meget nyttig for alle som arbeider med lovvalgspørsmål.»
Peter Hambro, Nytt i privatretten 3/2010
«Dette er en god og velskrevet bok på et praktisk rettsområde de fleste har hatt liten befaring med i studietiden.[...] Dens fordel og styrke er at den stedvis er mer dyptgående, svært godt skrevet, og ikke minst oppdatert.»
Peter Lenda er i dag juridisk direktør og advokat for IT- og konsulentselskapet Steria AS. Han har tidligere vært Senior Vice President med ansvar for IT-anskaffelser i DNB, seniorrådgiver i Post- og teletilsynet og advokatfullmektig i advokatfirmaet Simonsen DA (nå Simonsen Vogt Wiik), samt vit.ass ved Institutt for rettsinformatikk ved UiO. Han var ferdig utdannet cand.jur i 2000 fra UiO og fikk advokatbevilling i 2003.