Bare spille ball handler om å elske fotball, men ikke å være forberedt på de harde realitetene. Den handler om å prøve å glemme en jente, og klare seg uten en far. Og den handler om å vinne – uten å miste seg selv. Fredrik står foran sitt livs viktigste kamp. Bare han herjer på kanten som vanlig, er proffdrømmen innen rekkevidde. Men de siste dagene før finalen forandrer alt seg. Michael Stilson er tidligere profesjonell fotballspiller og utdannet lærer. Han har også laget tv-serie for NRK om livet som fotballspiller.
"Imponerende god debut om fotball, ungdom, forelskelse og de vanskelige valgene. [...] Stilson skriver godt og ujålete, karakterene trer klart fram for leseren, og spenningskurven på vei mot finalen håndterer han helt utmerket - på alle områder, ikke bare når det gjelder selve fotballen. [...] Med sin bakgrunn skildrer forfatteren fotballmiljøet levende [...] han [har] med sin debutroman skrevet seg rett opp i øverste sjikt i eliteserien"
Michael Stilson (f. 1987) fra Trondheim er tidligere profesjonell fotballspiller og utdannet lærer. Han har laget tv-serie for NRK om livet som fotballspiller. Bare spille baller debutboka hans. For den vant Michael Stilson Uprisen 2019 og Trollkrittet. OppfølgerenAlene gjennom kom i 2020.